Wskrzeszamy tradycje - Noc Świętojańska

Dodano: 18.07.2014
A A A
Gminny Ośrodek Kultury - świetlica wiejska w Łaskach zorganizowała dla placówek z Niegłowic, Żółkowa i Wolicy spotkanie pod hasłem ,,Wskrzeszamy tradycje - Noc Świętojańska’’.


Hej Kupała, sobótka
Piękna noc świętojańska
Usiana gwiazdami, paprociami
Świetlikami barwnymi
I od samego ranka wiankami usłana”


,,Noc Świętojańska’’ lub inaczej ,,Noc Kupały’’, to pradawny zwyczaj naszych słowiańskich przodków obchodzony z 21 na 22 czerwca w najkrótszą noc roku. W pradawnej tradycji to święto wody i ognia, ale także miłości, Słońca i Księżyca. Palono wtedy ogniska, wokół których tańczono. Dziewczęta wiły wianki z ziół i wrzucały je do wody, zaś starsze gospodynie paliły zioła w ogniu. Nocą szukano kwiatu paproci, którego odnalezienie wróżyło szczęście.


Gminny Ośrodek Kultury - świetlica wiejska w Łaskach zorganizowała dla placówek z Niegłowic, Żółkowa i Wolicy spotkanie pod hasłem ,,Wskrzeszamy tradycje - Noc Świętojańska’’.Uczestnicy poznawali starodawne tradycje naszych przodków, którzy właśnie w tę noc czcili bóstwa ognia, Słońca i Księżyca. Wili wianki z zebranych wcześniej na łąkach ziół. Najważniejszym ziołem tego święta i składnikiem wianków była bylica- symbol płodności.

Dzieciaki próbowały rozpoznawać zioła, które do naszych czasów stosujemy w domach na różne dolegliwości np.: dziurawiec, mlecz, krwawnik czy wcześniej wymienioną bylicę. Uplecione wianki ozdobione palącymi świecami wrzucili do wody. Niestety z braku rzeki czy strumyka musiał nam wystarczyć zbiornik p/pożarowy, ale zabawa i tak była świetna. Deszcz pokrzyżował plany dalszych zabaw na świeżym powietrzu, więc kontynuowaliśmy je w świetlicy.


Każde z uczestniczących w spotkaniu dzieci (a było ich ponad 20) otrzymało słodką paczkę ufundowaną przez Gminny Ośrodek Kultury oraz poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek.


Ciekawe popołudniowe spotkanie z pradawnymi czasami upłynęło w radosnej, ale tajemniczej atmosferze.

E. StachuraCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner