Udany „Rajd Odkrywców” w Trzcinicy już za nami

Dodano: 13.08.2014
A A A
Wakacje to czas na zabawę i zdrowy wypoczynek, któremu towarzyszy dużo śmiechu i mnóstwo radości. By miło spędzić wakacyjny czas w dniu 18 lipca 2014r. w Trzcinicy odbył się Pieszy Rajd Odkrywców pod hasłem „Odkryj swoją okolicę”.

Wakacje to czas na zabawę i zdrowy wypoczynek, któremu towarzyszy dużo śmiechu i mnóstwo  radości. By miło spędzić wakacyjny czas w dniu 18 lipca 2014r. w Trzcinicy odbył się Pieszy Rajd Odkrywców pod hasłem „Odkryj swoją okolicę”.Organizatorem Rajdu był Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy – świetlice: Trzcinica, Jareniówka, Opacie.

Zwarci i gotowi wyruszyliśmy ze świetlicy na wspaniały Pieszy Rajd Odkrywców, którego celem był Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”. Pogoda była jak marzenie – piękna.Pierwsze 2 km drogi pokonaliśmy samochodem, pozostały 1 km przeszliśmy pieszo. Idąc drogą podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody( kwiaty, krzewy, drzewa). Po dotarciu na miejsce wszystkich uczestników Rajdu przywitała  niespodzianka – zimne lody dla ochłody i ławeczki na chwilowy odpoczynek. Pierwszym punktem gdzie udaliśmy  się był pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną. Tam podziwialiśmy najważniejsze i najładniejsze wykopane zabytki archeologiczne takie jak: naczynia, wyroby z ceramiki, kamienia, kości a także z brązu i żelaza. Młodzi odkrywcy  mogli się przekonać jaką pracę wykonywała ludność słowiańska, jakie hodowała zwierzęta itp. Następnie udaliśmy się oznakowaną trasą zwiedzania, gdzie podziwialiśmy rekonstrukcje dwóch wiosek. Pierwszą otomańską z początków epoki brązu i  druga słowiańską z wczesnego średniowiecza. Dalszym etapem zwiedzania było grodzisko „Wały Królewskie”gdzie dzieci i młodzież wysłuchały legendy o Św. Królowej Jadwidze.., potem doszliśmy do miejsca ukrycia skarbu srebrnego oraz źródełka. Dodatkową atrakcją naszej wyprawy było wyjście na wieże widokową (44m) pokonując 200 schodów w górę a tam po wielkim wysiłku czekały na nas piękne widoki nie tylko na Skansen Archeologiczny, ale też na roztaczającą się panoramę krajobrazu, którą można było oglądać przez  zainstalowane lunety.Podsumowaniem pieszego marszu dla wszystkich uczestników był poczęstunek przy grillowanych kiełbaskach. Chętnych nie ominęło skosztowanie waty cukrowej. Pieszy Rajd  Odkrywców był naprawdę udany. Wszyscy wróciliśmy do domu mimo że trochę utrudzeni, nikt nie narzekał, ale każdy był szczęśliwy.Serdecznie pragnę podziękować  tym wszystkim, którzy pomogli w organizacji wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Irena Gorczyca


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner