"Czas wspomnień - zabawy naszych rodziców i dziadków" - półkolonia w Żółkowie

Dodano: 19.08.2014
A A A
W dniach od 21.07-25.07.2014 r. w świetlicy w Żółkowie odbyły się zajęcia wakacyjne pod hasłem ,,Czas wspomnień - zabawy naszych rodziców i dziadków’’.


W dniach od 21.07-25.07.2014 r. w świetlicy w Żółkowie odbyły się zajęcia wakacyjne pod hasłem ,,Czas wspomnień - zabawy naszych rodziców i dziadków’’.



Akcja miała za zadanie zapewnienie letniego wypoczynku dzieciom w wieku szkolnym i gimnazjalnym z terenu Żółkowa,  które nie wyjechały na letni wypoczynek. Celem było również pokazanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, współpracy w grupie, wzajemnej komunikacji i pomocy. A także przypomnienie uczestnikom o bezpiecznych zachowaniach podczas letniego wypoczynku, oraz o zagrożeniach płynących z korzystania z niewłaściwych stron internetowych. O niebezpieczeństwie jakie niesie za sobą  spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, zażywaniu narkotyków i innych niedozwolonych używek i środków.






Mottem wakacyjnym było przypomnienie młodemu pokoleniu "starych" zabaw, które królowały niegdyś na podwórkach i placach zabaw, gdy czasu nie zabierał telewizor, komputer czy inne zdobycze dzisiejszej technologii.








Każdy dzień spotkania wakacyjnego rozpoczynał się czytaniem baśni, przy których zasypiali dziadkowie lub rodzice uczestników. Przypomniały się piękne polskie baśnie min. ,,O dwunastu braciach miesiącach’’, ,,O kwiecie paproci’’, ,,Śpiących rycerzach’’. Zajęcia plastyczne w których brały udział dzieciaki, również przypominały stare techniki. Uczestnicy budowali latawce oraz zamki z kartonowych pudeł. Malowali farbami witrażowymi/to już trochę nowsza technika/, dziewczynki robiły naszyjniki i bransoletki z koralików oraz plotły ozdoby na rękę ze sznureczków techniką zwaną makramą. Chłopcy zaś tworzyli plastelinowe obrazy na papierowych talerzykach.






Po zajęciach plastycznych oraz codziennym posiłku przygotowanym  przez nieocenione panie z KGW  oraz mamy uczestników, rozpoczynały się zajęcia na świeżym powietrzu. I tu następowała największa frajda wakacyjnych spotkań.








Z lamusa wyjęliśmy zabawy naszych dziadków i rodziców - choć niektóre z nich może trochę zmienione, ale pamiętane są do dnia dzisiejszego. My ożywiliśmy je na nowo. Dziewczynki skakały na skakankach posiłkując się wyliczankami. Grały w ,,klasy’’ i ,,chłopka’’. Próbowały sił w skakaniu na gumie oraz trudniejszej technice skoków przez grubą linę. Chłopcy zorganizowali ,,wyścig pokoju’’  -polegający na pstrykaniu metalowymi kapslami od butelek po narysowanym kredą torze. A każdy pionek, to zawodnik innego kraju z plastelinową flagą. Ogromnym powodzeniem cieszyły się ,,komórki do wynajęcia’’. Duże zainteresowanie wzbudziły ,,sztole’’ zwane również ,,ciupami’’. Dawniej używano do tej gry gwoździ do podków końskich - dziś posłużyły nam duże nakrętki do śrub. Nie zabrakło też amatorów toczenia ,,rafki’’ - czyli starej obręczy od rowerowego koła pozbawionej szprych, a popychanej przed sobą kijkiem - trzeba trochę sprytu i refleksu by kółko jak najdłużej się toczyło.



Dopisywała wspaniała pogoda, więc nie mogło obejść się bez meczu piłki nożnej w którym nie tylko chłopcy wiedli prym. Dziewczyny w niczym im nie ustępowały. Nie zabrakło też przeciągania liny,  slalomu kelnera, najmłodsi zaś malowali kredą chodnikowe obrazy.



W czwartek odwiedziliśmy krośnieńskie kino,, Sokół’’, które wyświetliło dla nas film animowany w technice 3D pt. ,,Samoloty 2’’, a następnie udaliśmy się do Mc Donalds na popołudniową przekąskę. Choć w tym dniu deszcz padał strugami z nieba, dziecięce buzie były słonecznie uśmiechnięte.



Piątkowy dzień upłynął na wspólnych zabawach grupowych, zagadkach, kalamburach, a na koniec półkolonijnych spotkań każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz paczkę- niespodziankę. Dzieciaki choć uśmiechnięte, żałowały, że wesoły i pełen nowych wrażeń tydzień zajęć minął tak szybko. I ta opinia odzwierciedla  potrzebę corocznej organizacji tego typu  zajęć wakacyjnych.



Każdego dnia uczestniczyło w  zajęciach od 20 do 26 osób. Łącznie świetlica  w Żółkowie gościła  przez pięć dni ok. 120 uczestników.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle - Świetlica w Żółkowie.

Wszystkim, którzy przyczynili się pomocą przy organizowaniu zajęć oraz przygotowania posiłków w imieniu uczestników i swoim - gorąco DZIĘKUJĘ.

J.PAWLUŚ



Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności