Warsztaty florystyczne w Trzcinicy

Dodano: 20.08.2014
A A A
W dniu 13 sierpnia 2014r. w Trzcinicy odbyły się plenerowe warsztaty florystyczne pod hasłem „Bukiety zielne na Święto Matki Boskiej Zielnej”.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny które obchodzimy 15 sierpnia jest nazwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia święcimy bukiety z ziół, kwiatów i zboża.W dniu 13 sierpnia 2014r. w Trzcinicy odbyły się plenerowe warsztaty florystyczne pod hasłem „Bukiety zielne na Święto Matki Boskiej Zielnej”.


Na spotkanie z uczestnikami warsztatów florystycznych została zaproszona p. Wiktoria Barzyk mieszkanka Trzcinicy, która zapoznała dzieci z nazwami kwiatów ( dalia, mieczyk, nagietek itp), roślin zielnych (dziurawiec, mięta, dziewanna, krwawnik, wrotycz itp.), ich właściwościami leczniczymi oraz zwyczajem święcenia bukietów. Uczestnicy dowiedzieli się również z jakich roślin zielnych i kwiatów składał się bukiet oraz wierzono że poświęcone w kościele bukiety chronią dom przed nieszczęściem, chorobą czy piorunem. Taki bukiet  poświęcony trzeba mieć przez cały rok. Następnie młodzi uczestnicy zajęć zapoznały się z techniką i sposobem układania roślin i kwiatów. Tak powstały piękne prace (bukiety), mimo że trochę podobne, ale każde różniły się od siebie ukazując zdolności artystyczne swojego autora.


Nie zabrakło zabaw pt: „Zgadnij jaka to roślina”, „Czyj to listek”itp. Śmiechu było bardzo dużo, wszystkim udało się odgadnąć prawidłowo nazwę rośliny zielnej lub kwiatka. Najmilszym momentem spotkania była nagroda w postaci swojego bukietu ,który można było zabrać do domu, by w dniu Święta Matki Boskiej Zielnej zanieść do kościoła w celu poświęcenia by chronił dom od złego przez cały rok. Spotkanie było naprawdę udane,dzięki wspólnej pracy i zabawie. Warsztaty florystyczne dały wszystkim możliwość samodzielnego myślenia, działania i rozwoju w zakresie wiedzy o świecie roślin i kwiatów. Organizatorem plenerowych warsztatów florystycznych była świetlica w Trzcinicy – Gminnego Ośrodka  Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy.


Irena GorczycaCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner