Narodowe Czytanie Sienkiewicza w bibliotekach gminy Jasło

Dodano: 08.09.2014
A A A
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie GBP w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach, wspólnie ze Świetlicą GOK w Szebniach, włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie GBP w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach, wspólnie ze Świetlicą GOK w Szebniach, włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, zainicjowaną dwa lata temu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zorganizowana w dniach 5 i 6 września br. w czytelniach bibliotek akcja publicznego czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza zgromadziła wielu miłośników klasyki literatury polskiej.Fragmenty trylogii czytali: Stanisław Pankiewicz - wójt gminy Jasło, Wojciech Piękoś - radny wsi Szebnie, Ewa Łakomiec – sołtys wsi Szebnie, Teresa Oleszkowicz – przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich, Dorota Slezak - instruktorka świetlicy GOK w Szebniach, Izabela Tomaszewska - GBP w Jaśle, Agata Krychta i Paulina Potyrała – uczennice Gimnazjum w Szebniach, Zofia Macek - historyk i regionalista oraz Stanisława Ablewicz - dyrektor GBP w Jaśle.

Do akcji włączyły się również przedstawicielki Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy oraz członkinie KGW z Osobnicy i Warzycach, które wzięły udział w konkursie trudnych wyrazów pochodzących z powieści Ogniem i mieczem, Potop oraz Pana Wołodyjowskiego.
W Filii GBP w Trzcinicy odbył się także okolicznościowy konkurs literacki ze znajomości Trylogii, a młodzież wspólnie stworzyła gazetkę i plakaty promujące ponadczasowe powieści Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie stanowi znakomitą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach” – pisze Prezydent RP w liście do uczestników akcji.Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zakładki z pamiątkową pieczęcią oraz znaczki przygotowane przez pracowników GBP.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach,
Świetlica GOK w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner