Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały

Dodano: 19.09.2014
A A A
19 września 2014 r. przy Zespole Szkól Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświecenia obelisku upamiętniającego 100.lecie pobytu i formowania legionów Polskich w Trzcinicy przez gen. Józefa Hallera oraz jego bohaterskich żołnierzy pochodzących z Trzcinicy i powiatu jasielskiego.


19 września 2014 r. przy Zespole Szkól Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświecenia obelisku upamiętniającego 100.lecie pobytu i formowania legionów Polskich w Trzcinicy przez gen. Józefa Hallera oraz jego bohaterskich żołnierzy pochodzących z Trzcinicy i powiatu jasielskiego.

 
O godz. 9.00 odbyła się polowa Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Jana Wątroby.  Po uroczystej mszy w asyście Orkiestry Wojskowej Garnizonu Rzeszów oraz Wojskowej Asysty Honorowej 21 Batalionu Dowodzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, zaproszeni goście, młodzież szkolna i mieszkańcy przemaszerowali na plac przy Zespole Szkół SASR, gdzie miała miejsce druga część uroczystości.Po wciągnięciu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu miał miejsce akt odsłonięcia pomnika, jego poświęcenie i Apel Pamięci Oręża Polskiego. Po salwie honorowej złożono kwiaty pod pomnikiem i głos zabrali zaproszeni goście. Można było także posłuchać prelekcji i zwiedzić wystawę poświęconą gen. Józefowi Hallerowi.Generał Józef Haller, wówczas w stopniu kapitana, przebywał na terenie obecnych obiektów szkolnych we wrześniu 1914 r.  prowadząc rekrutację oraz szkolenie żołnierzy do II Brygady Legionów Polskich z terenu powiatu jasielskiego. Na tych terenach prowadził także manewry wojskowe przed dalszymi działaniami wojennymi. Stąd też Legiony Wschodnie wyruszyły na szlak bojowy przechodząc w czasie I Wojny Światowej przeformowania na II Brygadę Legionów i później Błękitną Armię.  W bieżącym roku upływa 100 lat czynu niepodległościowego z okresu I Wojny Światowej, który przyczynił się do odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, a w którym wzięło udział kilka tysięcy żołnierzy z powiatu jasielskiego i podkarpacia.


Fotorelacja:Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności