Dzieciństwo w czasach PRL

Dodano: 03.10.2014
A A A
Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach postanowili pokazać uczniom Zespołu Szkół w Szebniach jak wyglądało dzieciństwo ich rodziców.


W dzisiejszych czasach dzieci spędzają  mnóstwo czasu przed telewizorem czy komputerem, grając w gry, odwiedzając rozmaite portale społecznościowe i strony internetowe, a  świat kusi coraz nowszymi atrakcjami, zabawkami i nowoczesnymi technologiami. Coraz rzadziej można spotkać biegające po podwórku dzieci, dziewczynki skaczące w gumę czy bawiące się w klasy. Chłopcy proce i drewniane miecze zamienili na wirtualne. Jednak nie było tak zawsze.  Za czasów PRL-u nie było tych wszystkich atrakcji. Dzieciaki musiały same wymyślać dla siebie gry. Jednak te czasy już minęły, ale Ci, którzy spędzili dzieciństwo w tych czasach wspominają je z uśmiechem na twarzy.


Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach wraz z animatorem kultury – Katarzyną Krawiec postanowili pokazać uczniom Zespołu Szkół w Szebniach jak wyglądało dzieciństwo ich rodziców.


Na początek uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną – krótki  zarys tego jak wyglądało życie w latach 80 – tych. Po obejrzeniu prezentacji prowadzące wcieliły się w role sprzedawczyń sklepowych, a  uczniowie mieli okazję stanąć w kolejkach po  produkty, których niestety czasem nie udało się kupić.Wielką sensację wzbudziła dobranocka „Jacek i Agatka”.  Dzieci nie mogły sobie wyobrazić jak ich rodzice mogli oglądać takie bajki i to jeszcze na czarno białym telewizorze.  Sami mieli także okazje stworzyć własne postacie wzorując się na bohaterach z bajki i przedstawić krótką scenkę.Kolejnym zadaniem dla uczestników było przekazanie wiadomości. Mogli oni to zrobić w formie listu lub zadzwonić. Jednak zadanie nie było proste, bo  wiadomość musiała przejść przez cenzurę, a rozmowę telefoniczną utrudniała pani z centrali.Na koniec zgromadzeni obejrzeli pamiątkowe rekwizyty z tamtych czasów: zabawki, pamiętniki, zeszyty szkolne, tarcze szkolne, płyty winylowe.

Spotkanie odbyło się 26 września br. w Zespole Szkół w Szebniach, a udział w nim wzięli uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej.

Organizatorem była GBP w Jaśle z/s w Szebniach.

GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner