Planeta kobieta, czyli Lankijki same o sobie

Dodano: 05.11.2014
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku pt. Planeta kobieta, czyli Lankijki same o sobie polega na ukazaniu różnorodności i bogactwa historii kobiet żyjących na Sri Lance. Barbara Rostek spotkała się 3 listopada br. z pracownikami bibliotek publicznych gminy Jasło, przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku pt. Planeta kobieta, czyli Lankijki same o sobie polega na ukazaniu różnorodności i bogactwa historii kobiet żyjących na Sri Lance. Bohaterki opowiadają o swoim życiu, wyzwaniach,  sukcesach i marzeniach.

Barbara Rostek  koordynatorka, trenerka oraz absolwentka Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji spotkała się 3 listopada br. z pracownikami bibliotek publicznych gminy Jasło, przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich oraz  Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy. Podczas 5 godzinnych warsztatów poznałyśmy historie kobiet, które pozwalają zrozumieć różnice dzielące kobiety z Polski i Sri Lanki. Poznałyśmy tragiczne losy kobiet, które straciły rodziny podczas uderzenia tsunami w wybrzeże Sri Lanki oraz ich walkę o przetrwanie.

Idea projektu zrodziła się w wyniku zaobserwowanego braku działań w obszarze edukacji globalnej. Działania te przedstawiające życie kobiet z krajów Południa, dające im możliwość opowiedzenia o sobie są jednocześnie skierowane do innych kobiet z małych miejscowości. Rzetelne przedstawienie konkretnych historii Lankijek pobudziło do poszukiwania tego, co łączy kobiety z Polski i ze Sri Lanki oraz do przełamywania stereotypów. Zdobyłyśmy również cenną wiedzę na temat współczesnych wyzwań, przed którymi stają kobiety w innych zakątkach świata.

Podczas spotkania mogłyśmy, obejrzeć film, poznać losy kobiet, zobaczyć na planszach małe przedsiębiorstwa, którymi zarządzają Lankijki, poznać ich codzienne życie, to czym się zajmują i gdzie mieszkają. Uczyłyśmy się także gotować jedną z potraw tradycyjnych z kuchni lankijskiej – soczewicę z ryżem i curry a organizatorzy poczęstowali nas polską starodawną zupę ziemniaczaną z miętą.

Na zakończenie spotkania pojawiły się też ciekawe pomysły na pracę z planszami edukacyjnymi i filmem, a wśród nich pomysł na organizację w bibliotekach gminy Jasło warsztatów dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, które będą skierowane do młodzieży.

S. Ablewicz, GBP w Jaśle z/s w Szebniach