Historyczne wędrówki po gminie Jasło

Dodano: 15.12.2014
A A A
Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach oraz Zespół Szkół w Szebniach 12 grudnia br. byli organizatorami spotkania autorskiego z Zofią Macek.


Zostanie po nas złom żelazny
i głuchy, drwiący śmiech pokoleń.

                                       (T. Borowski)

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach oraz Zespół Szkół w Szebniach 12 grudnia br. byli organizatorami spotkania autorskiego z  Zofią Macek.Treścią historycznych wędrówek była ostatnia publikacja autorki pt. Mojej Matce - krótka wojenna historia żydowskiej dziewczynki, która opisuje tragiczne losy matki i córki oraz ich bohaterską walkę o przetrwanie. Książka zawiera również dokumenty fotograficzne z hitlerowskiego obozu w Przybówce pozyskanych w ramach działalności Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.


Czytelnia biblioteki wypełniona była po brzegi, młodzież oprócz wystąpienia autorki miała możliwość obejrzenia multimedialnej prezentacji opowiadającej wojenną  historią naszego regionu.Zofia Macek opowiedziała młodzieży wzruszającą historię dwóch kobiet oraz przywołała pamięć młodego Niemca, który odmówił rozstrzeliwania 40 więźniów. Rozkaz ten wydał mu jego ojciec będący oficerem, syn za niewykonanie polecenia został srodze ukarany, uwięziony, następnie wywieziony do kamieniołomu poniósł śmierć.

Autorka przypomniała młodym ludziom o patriotyzmie oraz miłości do ojczyzny w przeddzień kolejnej rocznicy stanu wojennego.

Najnowszym wydawnictwem o wojennych losach regionu jasielskiego daje nam jak i przyszłym pokoleniom – coś bez czego żaden kraj nie może istnieć -  pamięć o historii lokalnej - wydarzeniach, które tak często wymazuje upływający czas.

Za spotkanie autorce pięknie podziękowała młodzież i opiekunowie z Zespołu Szkół w Szebniach, wyrażając nadzieję na kolejne spotkania z żywą lekcją historyczną w bibliotece.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner