Pożegnanie Stanisława Żurada

Dodano: 29.01.2015
A A A
Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej otrzymał dzisiaj smutną wiadomość. W Niemczech w Garmisch-Partenkirchen w dniu 28 stycznia 2015 roku zmarł Stanisław Żurad – znakomity malarz, rysownik i modelarz.

Nie ma takiego życia,
które by choć przez chwilę
nie było nieśmiertelne”.

                  W. Szymborska

Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej otrzymał dzisiaj smutną wiadomość. W Niemczech w Garmisch-Partenkirchen w dniu 28 stycznia 2015 roku zmarł Stanisław Żurad – znakomity malarz, rysownik i modelarz.S. Żurad podczas wystawyBezcenne zbiory dotyczące życia Stanisława Żurada, jego twórczości: malarstwa i wielkiej pasji modelarstwa wraz z kolekcją modeli samolotów znajdują się w zbiorach cyfrowych CATL.

Stanisław Żurad urodził się w Kowalewie woj. poznańskie w 1922 r. Dzieciństwo i młodość spędził na Polesiu. Zamiłowanie artystyczne rozwijał i kształtował w nim jego stryj. Był zafascynowany malarstwem Kossaka i Michałowskiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskując dyplom z malarstwa u profesor Hanny Rudzkiej – Cybis. Przez długie lata mieszkał i pracował we Wrocławiu jako nauczyciel wychowania plastycznego. Swoje prace wystawiał w kraju i zagranicą, w takich państwach jak: USA, Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia i Brazylia. Zdobywał nagrody i wyróżnienia, zakładał modelarnie lotnicze.  W malarstwie operował klasycznymi technikami – olej, akwarela, pastel, węgiel i tusz. Ulubionymi tematami jego obrazów były: konie, stare kościoły, portrety i pejzaże. Był rejestratorem ginącego świata.Mistrzostwa Świata w Anglii w 1958 r.S. Żurad - książka lotów pilota szybowcowego- 1947 r.

Hobby artysty były modele latające – zdobył Wicemistrzostwo i Mistrzostwo Świata w Anglii – Cranfield – 1958 r., oraz Austrii – Wienner Neustad – 1973 r. Przez 28 lat był w kadrze narodowej modelarzy. Odznaczony wielokrotnie za wybitne osiągnięcia sportowe w tym tytułem Mistrza Sportu i odznaką Modelarstwa w 1977 r., Srebrnm Medalem GKKF za wybitne osiągnięcia sportowe, Srebrnym Krzyż Zasługi, odznaką Budowniczego Wrocławia, został także Honorowym członkiem Model Airplane Club Balsa – Bugs w Detroit. Artysta od wielu lat mieszkał na stałe w Niemczech, ale często wracał do Polski, do swojego domu w Szebniach.


Stanisław Żurad spocznie na cmentarzu w Garmisch-Partenkirchen u podnóża Alp.Modrzewiowy kościół w Szebniach wybudowany w 1794 roku rys. St. Żurada
S. Żurad - wykopki na Podlasiu- 1941r. - na rysunku babcia i dziadek artystyZespół CATL przy GBP w Jaśle z/s w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner