Małe ważne książki

Dodano: 17.02.2015
A A A
Mali czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach (i Ci troszkę starsi) mieli okazję poznać bohaterów książek „Zabawny ptaszek” i „Był gdzieś haj taki kraj.


Mali czytelnicy  Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach (i Ci troszkę starsi) mieli okazję poznać bohaterów książek „Zabawny ptaszek” i  „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś”. Biblioteka otrzymała je w ramach konkursu „Małe ważne książki”, którego organizatorami są: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i wydawnictwo Widnokrąg.
Są  to książki wyjątkowe. „Zabawny ptaszek” jest debiutem autorki Jennifer Yerkes. W tej publikacji wszystko zaczyna się od obrazu. Ptaszek jest biały, co na białych stronach czyni go niewidzialnym. Pojawia się tylko  na powierzchni tła, gdy odcina się na jakimś przedmiocie lub postaci. „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” to dzieło Franciszki i Stefana Themersonów, którzy chcieli żeby ich książka była traktowana jak przedmiot sztuki – jako idealna kompozycja słowa, ilustracji i typografii. Znajdziemy w niej wiele rebusów, a tekst  przybiera różne formy, czasem nie wiadomo, gdzie jest początek i  trzeba go rozszyfrować z obrazków.
W kraju Alibajdadzikafrajdawtomigraj

Podczas tygodniowych warsztatów uczestnicy zapoznali się z książką  „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś”. Zwrócili uwagą na jej nietypowy wygląd i ilustracje. Gdy zaczęli ją czytać trochę trudności, ale też i dużo śmiechu wzbudziła nazwa kraju: Alibajdadzikafrajdawtomigraj. Dzieci liczyły litery w słowie, opowiadały o najdłuższych wyrazach jakie znają. Dużo radości sprawiło im tworzenie własnego kraju. Na dużych kartonach, w grupach przyklejały kolorowe wycinki z gazet. Po wylosowaniu liter musiały utworzyć nazwę swojego kraju. Wszystkie zespoły zaprezentowały swoje kraje dzięki czemu wszyscy odwiedziliśmy:  Czuzitaeo, Bagioa, Legiand i Bapatumus. Po rozszyfrowaniu języka zwierząt występujących w książce uczestnicy wymyślali język jakim będą się porozumiewać w swoim kraju.  Na zakończenie wykonali rysunki zwierząt, którym znalazły  takie zawody jakie mogły by wykonywać w naszym świecie i tak: słoń został strażakiem a żyrafa sprawdziła się świetnie w myciu okien i jako dźwig.
Zajęcia odbyły się 3 lutego 2015 w bibliotece w Szebniach.


Pojawiać się i znikać…

    Historię pewnego zabawnego ptaszka miały okazję usłyszeć przedszkolaki z  Ochronki w Szebniach.  Dzieciom bardzo spodobał się ten niezwykły ptak, którego czasem trudno było znaleźć w książce, ale maluchy poradziły sobie z tym doskonale. Bibliotekarka opowiedziała przedszkolakom o zwierzętach, które upodabniają się do otoczenia i o takich, które są bardzo kolorowe i widoczne. Dzieci wzięły udział w quizie, w którym miały za zadanie odnaleźć ukryte zwierzęta. Wysłuchały także historii: „O czarnym kolorze, który chciał być inny” i „Dlaczego paw dumnie kroczy”. Każdy z uczestników spotkania miał również za zadanie pomóc zabawnemu ptaszkowi i domalować mu piękny kolorowy ogon.
Zajęcia te miały na celu uświadomienie małym czytelnikom, że każdy z nich jest wartościowy, mimo tego, że czasem zazdrościmy innym tego kim są,  jak wyglądają, i że ważne jest to, żeby zaakceptować i polubić siebie.  
Warsztaty odbyły się 10 lutego br. w czytelni biblioteki.

GBP w SzebniachCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności