PISANKI, KRASZANKI JAJKA MALOWANE…..

Dodano: 01.04.2015
A A A
Pisanki, kraszanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek…… to tekst dziecięcej piosenki o przygotowaniach do obchodów Świąt Wielkanocnych. Dziś te najstarsze sposoby odchodzą niestety w zapomnienie, ale pojawiają się nowe. Również pełne uroku, bogate w różnorodne, a czasem zaskakujące metody ozdabiania jednego z wielu symboli nadchodzących świąt.


       Pisanki, kraszanki jajka malowane,  nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek…… to tekst dziecięcej piosenki o przygotowaniach do  obchodów Świąt Wielkanocnych.  Dziś te najstarsze sposoby odchodzą niestety w zapomnienie, ale pojawiają się nowe. Również pełne uroku, bogate w różnorodne, a czasem zaskakujące metody ozdabiania  jednego z wielu symboli nadchodzących świąt.    Jajko uosabia siłę życiową, odrodzenie, a przede wszystkim zarodek i początek nowego życia. W symbolice chrześcijańskiej jajko nawiązuje do faktu Zmartwychwstania Pańskiego i od początku było związane z Wielkanocą.
      Symbol ten, to wdzięczny temat do zajęć plastycznych, ponieważ daje praktycznie nieograniczone pole dla wyobraźni.  Dlatego też uczestnicy zajęć świetlicowych z Żółkowa wzięli jajka na,, warsztat’’ i podczas trwających  przez dwa tygodnie marca ,,Spotkań Wielkanocnych’’ ozdabiali je różnymi sposobami i metodami. Najtrwalsze okazały się jajka styropianowe, więc one stanowiły bazę pod wszelkiego rodzaju formy zdobnicze. Dużą popularnością cieszyły się cekiny, same lub w połączeniu ze wstążkami lub innymi ozdobami pasmanteryjnymi. Ciekawy i niepowtarzalny efekt dał zwykły sznurek pakowy, a dla cierpliwych i z większą wprawą drobne koraliki okazały się najlepszym materiałem do tworzenia - można powiedzieć małych dzieł sztuki. Powstały też króliczki z bazi, które bardzo przypominały te prawdziwe sympatyczne zwierzaczki,  również będące jednym z symboli  świąt.     Nie zapomniano również o palmach - symbolu Niedzieli Palmowej upamiętniającej przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Do ich stworzenia posłużyły  bibułkowe kwiaty wykonane przez uczestników, wierzbowe bazie, bukszpan, suche trawy, wstążki i inne ozdoby. Palmy zostały  zaniesione w Niedzielę Palmową  do kościoła, gdzie zostały poświęcone. Oprócz tego dzieci malowały i rysowały  symbole świąteczne, którymi później ozdobiły świetlicowy kącik z pracami.      W zajęciach oprócz dzieci i młodzieży  brały również udział panie z KGW, które pomagały uczestnikom, uczyły różnych sposobów zdobienia jajek, oraz opowiadały o metodach zdobienia pisanek i zwyczajach, które kultywowano gdy były dziećmi, a dziś już należą do rzadkości.    Dziękuję dzieciom i młodzieży za wspaniałe pomysły i uczestnictwo w zajęciach, a paniom z KGW  za pomoc i przypomnienie o wartościach płynących ze wspólnych spotkań i kultywowania wielkanocnych tradycji.

     CIEPŁYCH I  SPOKOJNYCH ŚWIĄT W RODZINNEJ ATMOSFERZE

             życzą,  wszystkim czytającym ten tekst,

         uczestnicy zajęć świetlicowych z Żółkowa wraz z instruktorem


J.Pawluś


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności