Wskrzeszamy tradycję – Noc Świętojańska

Dodano: 25.06.2015
A A A
Dnia 23.06.2015r. w CEE w Bierówce odbyło się spotkanie plenerowe pod hasłem: „Wskrzeszamy tradycję – Noc Świętojańska”. Organizatorem spotkania był GOK w Jaśle z/s w Brzyściu, świetlica wiejska w Szebniach.

Dnia 23.06.2015r. w CEE w Bierówce odbyło się spotkanie plenerowe pod hasłem: „Wskrzeszamy tradycję – Noc Świętojańska”. Organizatorem spotkania był GOK w Jaśle z/s w Brzyściu, świetlica wiejska w Szebniach.

Obchody świętojańskie w Polsce zwane „Sobótką” lub „Kupalnocką” należą do jednych z najstarszych, a zarazem najciekawszych świąt. Na wstępie uczestnicy zapoznali się z obrzędami jakie towarzyszą temu wydarzeniu. Dziewczynki chętnie wzięły udział w wiciu wianków, które potem z dumą prezentowały. Oprócz tego zafascynowani legendą o kwiecie paproci wyruszyli na jego poszukiwanie i mimo że nie udało się go odnaleźć wszyscy wrócili z postanowieniem, że spróbują ponownie w przyszłym roku. Dziesięciu śmiałków wzięło udział w rozwiązywaniu testu wiedzy o nocy świętojańskiej, za co zostali nagrodzeni słodyczami. Nie zabrakło też wspólnej zabawy przy ognisku i pieczenia kiełbasek. Chociaż pogoda nie rozpieszczała nas w tym dniu, to jednak uczestnicy mieli uśmiechnięte miny i byli zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu. Na zakończenie każdy  otrzymał słodki upominek.

Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji spotkania serdecznie dziękujemy.

D. Slezak

Fotorelacja:


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner