XII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2015

Dodano: 14.07.2015
Po raz dwunasty w Trzcinicy wystąpiły kapele ludowe. W ramach konkursu trzynaście kapel z Polski, Rumunii, Ukrainy i Czech zaprezentowało swój repertuar licznie zgromadzonej publiczności. Imprezę tradycyjnie już poprowadził Stanisław Łukaszczyk.

Po raz dwunasty w Trzcinicy wystąpiły kapele ludowe. W ramach konkursu trzynaście kapel z Polski, Rumunii, Ukrainy i Czech zaprezentowało swój repertuar licznie zgromadzonej publiczności. Imprezę tradycyjnie już  poprowadził Stanisław Łukaszczyk.

Występujących na trzcinickiej scenie oceniali profesjonaliści – Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf, Jerzy Dynia – etnomuzykolog oraz Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta.

Nagrodę główną – statuetkę Karpackiego Grajka  ufundowaną przez Wójta Gminy Jasło – otrzymała Kapela Ansamblul Centra z Carei w Rumunii.

Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody drugie:
  • nagrodę ufundowaną przez Tadeusza Gorgosza – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe TAGORMET – otrzymała Kapela Jana Kubika z Krościenka nad Dunajcem
  • nagrodę ufundowaną przez Prezesa Stanisława Wójcika – Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw VORTUMNUS – otrzymała Kapela „Bukóń” z Jabłonkowa w Czechach

Nagrodę trzecią ufundowaną przez Prezesa Zarządu Dyrektora Naczelnego Zbigniewa Myśliwca – firma TRANSWIERT z Jasła – otrzymała Kapela „Pogórzanie” z Dynowa.

Nagrodę czwartą - rzeczową – ufundowaną przez Firmę Majewski otrzymała Kapela „Młoda Harta” z Harty k. Dynowa.

Ponadto komisja przyznała osiem wyróżnień finansowych, ufundowanych przez Partnera wydarzenia, które otrzymały:
1.    Ansamblul Vasile Lucaciu z Siseti w Rumunii
2.    Kapela „Sambir Folk” z Ukrainy
3.    Kapela „Widelanie” z Widełki
4.    Kapela z Huty Komorowskiej
5.    Kapela „Warzanie” z Wary
6.    Kapela „Gajda” z Olszanicy
7.    Kapela „Podegrodzie” z Podegrodzia
8.    Kapela „Białobrzeżanie” z Krosna

Cztery nagrody sponsorskie otrzymały kapele zagraniczne:
1. nagrodę ufundowaną przez Jerzego Urbanika, właściciela Firmy Usługowo-Transportowej z Trzcinicy, otrzymała Kapela „Sambir Folk” z Sambora na Ukrainie
2. nagrodę ufundowaną przez Partnera wydarzenia, otrzymała Kapela „Bukóń” z Jabłonkowa w Czechach
3. nagrodę ufundowaną przez Alicję i Zdzisława Maciochów, właścicieli Zakładu Produkcyjno-Usługowego ALIMA w Jaśle, otrzymała Kapela Ansamblul Vasile Lucaciu z Siseti w Rumunii
4. nagrodę ufundowaną przez Wojciecha Zająca, radnego Sejmiku Podkarpackiego V kadencji, otrzymała Kapela Ansamblul Centra z Carei w Rumunii

Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzcinicy, otrzymał Zespół Ansamblul Vasile Lucaciu z Siseti w Rumunii.

Poza konkursem wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z Kapelą oraz Kapela Ludowa Trzcinicoki.

Partnerem wydarzenia był LOTOS Infrastruktura S.A.

Impreza muzyczna była dodatkowo wzbogacona wystawą i targami sztuki ludowej.  Można było podziwiać prace m.in. z zakresu rzeźbiarstwa, malarstwa, koronczarstwa, hafciarstwa, ceramiki czy bibułkarstwa. Dodatkowo podczas festiwalu była możliwość zasmakowania tradycyjnego jadła chłopskiego.

Tegoroczną nowością była, po zakończonym konkursie i ludowych występach,   TRENDY LIFE TOUR DYSKOTEKA POD GWIAZDAMI.

Fotorelacja: