A tam u nas jesień cicha… kwiat umiera, pieśń usycha…

Dodano: 08.07.2019
A A A
W dzisiejszych czasach teatr jest mało popularną rozrywką. Zdecydowanie więcej czasu spędzamy w kinie, przed komputerem lub też przed telewizor. W kinie czy w telewizji oglądamy akcje, która była nagrywana przez tygodnie i nie można porównać tego z oglądaniem aktorów na żywo. Przekonali się o tym mieszkańcy gminy Jasło i okolicznych miejscowości.

W ramach „Nocy Bibliotek 2019” na scenie w Domu Ludowym w Szebniach zagościł teatr. Widzowie mogli obejrzeć dwa spektakle w reżyserii Jacka Buczyńskiego: „Spowiedź w TV” oraz „Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego. Na scenie pojawili się aktorzy z Amatorskiej Sceny Dorosłych: Anna Romańczak, Katarzyna Truty, Jacek Buczyński, Marek Burdzy i Przemek Polański. Figurki z drewna, specjalnie do celów spektaklu wyrzeźbił Włodimir Romaniw. Autorem słów piosenki finałowej jest Kazimierz Grześkowiak.

Te dwa spektakle łączy jedna postać artysty ludowego, świątkarza – Jaśka. Całość świetnie ze sobą współgra tworząc opowieść o losie artysty, o jego męce twórczej i o pozycji artysty w społeczeństwie. Jaśko przed śmiercią spowiada się wystruganemu przez siebie Chrystusowi Frasobliwemu. Nieudane dzieła ludowego artysty - figury świętych są niezadowolone ze swoich drewnianych wcieleń, winią swego twórcę o brak talentu i domagają się srogiej kary. Chrystus próbuje obronić Jaśka przed gniewem innych świątków.

W sztuce tej nie brakuje dialogu podszytego góralskim humorem, ale jest to też obraz umierającego, zmęczonego człowieka, co wprawia widza w zadumę nad własnym życiem.
Spektakl odbył się 28 czerwca w Domu Ludowym w Szebniach, organizatorem był Wójt Gminy Jasło – Wojciech Piękoś, Sołtys Wsi Szebnie – Rafał Czekalski oraz Gminna Biblioteka w Jaśle z/s w Szebniach.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności