Kolędowanie w Gminie Jasło

Dodano: 04.01.2019
Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle wyruszył po kolędzie. Jeszcze w starym roku, po świętach grupa kolędników kolędowała po domach z gminy Jasło.

Po raz pierwszy Jaślanie przygotowali program obrzędu kolędniczego. Można było zobaczyć Turonia, Dziada, Cygankę, a nawet Króla Heroda. Grupa chciała nawiązać oraz przypomnieć o tradycjach i obrzędach, o których mało kto pamięta. Sypanie zbożem, wygłaszanie świątecznych i noworocznych życzeń powodzenia i urodzaju to tylko niektóre z dawnych zwyczajów, które były znane w dawnych czasach na Pogórzu.

Kolędnicy byli przyjmowani bardzo serdecznie i otwarcie przez domowników, wiele rodzin zapraszało do siebie za rok.

W imieniu grupy kolędniczej Jaślanie chcę podziękować mieszkańcom gminy za otwartość, miłe powitania w Waszych domach i do zobaczenia za rok.

B. Banaś