Moda na kultywowanie tradycji staropolskich – Wielkanoc

Dodano: 10.04.2018
A A A
W przedświątecznym tygodniu, w wiejskiej świetlicy w Niepli, zorganizowane zostały zajęcia pod hasłem „Moda na kultywowanie tradycji staropolskich - Wielkanoc”.

Zajęcia te podzielone zostały na trzy etapy, przeprowadzone zostały przez instruktora świetlicy. Tego typu zajęcia miały na celu   propagowanie obrzędów i zwyczajów staropolskich wśród dzieci i młodzieży:
a)  zapoznanie młodych ludzi z wieloma polskimi obrzędami i zwyczajami dawnych czasów związanych m.in. z świętami wielkanocnymi,
b) rozwijanie twórczych uzdolnień wśród młodzieży związanych z dawnymi dekoracjami, ozdobami wielkanocnymi, wiosennymi.

Były to zajęcia dla wszystkich tych, którzy poszukują ciekawych form spędzania wolnego czasu, chcących doskonalić swoje umiejętności, rozwijać zainteresowania i pasje a zarazem dających możliwość integracji z rówieśnikami. Uczestnicy mieli za zadanie wykonywać prace rękodzielnicze różnymi technikami wykorzystując surowce różnego pochodzenia.

W pierwszej części warsztatów wielkanocnych 23 marca 2018 r. zorganizowano zajęcia rękodzieła artystycznego, podczas których wykonywano palmy wielkanocne z  bibuły, suszonych kwiatów,  traw, bukszpanu i bazi.

W drugiej części, obejmującej dni 27-29.03.2018r. odbyły się warsztaty podczas których przygotowywano ozdoby i stroiki o tematyce wielkanocnej( pisanki, zajączki, baranki, kurczątka, koszyczki z wikliny papierowej). Prace wykonywano ze sznurka jutowego, wstążek atłasowych, mchu oraz ozdób pasmanteryjnych.

Trzecia część warsztatów poświęcona została przeprowadzeniu konkursu na najciekawszy plakat kultywujący polskie tradycje wielkanocne oraz zorganizowaniu wystawy wcześniej wykonanych prac. Podczas tego spotkania gościli i pełnili role jury pani radna i pan sołtys wsi Niepla. Uczestnicy warsztatów  zostali nagrodzeni upominkami w formie słodyczy. Upominki zostały ufundowane przez organizatora warsztatów  Gminnego Ośrodka Kultury w Brzyściu. Zajęcia warsztatowe przebiegały w miłej i wesołej atmosferze. Uświadomiły  uczestnikom,   iż warto zdobywać nowe doświadczenia a przede wszystkim rozwijać   skrywane talenty i pasje. Ważnym było także uświadomienie młodemu pokoleniu jak ważna jest tradycja, jej kultywowanie.
 
G. Kiszka

ZDJĘCIA

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności
baner