Muzycznie i po łemkowsku

Dodano: 08.07.2019
A A A
Minął pierwszy tydzień wakacji! W Bibliotece w Szebniach odbył się cykl spotkań dla dzieci pt. „Latem czeka Biblioteka”.

Wakacje zaczęliśmy muzycznie. Dzięki artystom Ani i Przemkowi pierwszego dnia dzieci uczestniczące w warsztatach miały okazję poznać różne instrumenty, między innymi: harmonię, skrzypce, niezwykłą tubę o nazwie „zaklinacz deszczu” oraz różne marakasy i grzechotki. Miały okazję posłuchać ich dźwięku, a nawet próbowały same na nich zagrać.

Wspólnie z prowadzącymi wystukiwali rytmy, bawili się przy tym świetnie. Wysłuchali także koncertu małej Martynki, która zagrała na skrzypcach. Uczestnicy mieli okazję również sprawdzić i poćwiczyć swój głos. Na zakończenie dzieci opowiedziały o książkach, w których można znaleźć muzykę, wśród wymienianych książek znalazły się: „Czterej muzykanci z Bremy”, „Janko muzykant” oraz „Zaczarowany flet”.

Następnego dnia artyści przenieśli uczestników w świat kultury łemkowskiej. Dzieci dowiedziały się gdzie leży Łemkowszczyzna, skąd wzięła się nazwa Łemkowie i dlaczego nazywa się ich beskidzkimi góralami. Prowadzący opowiadali o obyczajach oraz  o wierzeniach tej grupy etnicznej. Pokazali uczestnikom zdjęcia starych domów i opowiedzieli jak powstawały. Dzięki prezentacji dzieci mogły także przenieść się do cerkwi i zobaczyć pięknie pisane ikony. Nie zabrakło również zabaw oraz szybkiego kursu języka łemkowskiego.
Na zakończenie uczestnicy dowiedzieli się jak dawniej bawiły się łemkowskie dzieci i wykonali lalki ze skrawków materiałów i sznurków.

Warsztaty „Książkowe melodie” i „W świecie kultury łemkowskiej” odbyły się 24 i 25 czerwca, organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach. Zajęcia dla dzieci poprowadzili Ania Romańczak i Przemek Polański z Agencji Artystycznej Scena PRL, za co serdecznie dziękujemy.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności