Uroczystość upamiętniająca strzelca Kazimierza Mazurczaka w gmnie Jasło

Dodano: 09.09.2019
A A A
W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej organizowanych przez gminę Jasło przy współudziale ze Starostwem Powiatowym w Jaśle i Miastem Jasłem, w dniu 9 września br. w Szkole Podstawowej w Trzcinicy odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W przygotowanym przez młodzież szkolną apelu przypomniana została postać strzelca Kazimierza Mazurczaka, który w pierwszych dniach II Wojny Światowej zasłużył się obroną mostu na rzece Ropie w Trzcinicy. Pan Mariusz Świątek Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle wygłosił prelekcję pt.: „Jasielski wrzesień” poświęconą sytuacji ludności powiatu jasielskiego w momencie wybuchu wojny. W uroczystościach oprócz licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej, udział wzięli: delegacja z miasta Siedliszcze – rodzinnej miejscowości strz. Kazimierza Mazurczaka wraz z Zastępcą Burmistrza Grzegorzem Jędruszakiem, Maria Kurowska członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, przedstawiciel Starosty Powiatowego w Jaśle Mariusz Augustynek, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś wraz z Zastępcą Henrykiem Motkowiczem, Radny Powiatu Jasielskiego i Radni Gminy Jasło, reprezentanci instytucji administracji publicznej i instytucji kultury. Po zakończeniu uroczystego apelu w szkole, uczestnicy udali się na cmentarz parafialny w Trzcinicy, gdzie na grobie strzelca złożono kwiaty i zapalono znicze.

ZDJĘCIACookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności