Dzień Patrona Zespołu Szkół w Osobnicy - św. Jana z Kęt

Dodano: 16.11.2012
A A A
Św. Jan Kanty jest patronem uczącej się i studiującej młodzieży, w tym także naszej szkoły. Święto Patrona Szkoły to dla uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników ważne wydarzenie, na które zapraszana jest społeczność lokalna. Obchodzimy je, aby uczcić naszego duchowego opiekuna św. Jana Kantego. Upamiętniamy także uroczystość nadania szkole imienia oraz sztandaru.


Przezacna Perło w niebieskiej koronie,
O Janie Kanty, święty nasz patronie...”


Św. Jan Kanty jest patronem uczącej się i studiującej młodzieży. Jest także patronem Polski, archidiecezji krakowskiej i Krakowa, profesorów, szkół w tym także naszej szkoły. Święto Patrona Szkoły to dla uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników ważne wydarzenie, na które zapraszana jest społeczność lokalna. Obchodzimy je, aby uczcić naszego duchowego opiekuna św. Jana Kantego. Upamiętniamy także uroczystość nadania szkole imienia oraz sztandaru.Jak co roku uroczystość ta rozpoczęła się rano o godz. 8.00, kiedy to przed głównym wejściem do budynku Zespołu Szkół w Osobnicy spotkała się cała społeczność szkolna na czele z p. dyrektor Lidią Dubiel i p. wicedyrektorem Markiem Godlewskim, by za sztandarem udać się do kościoła.

Montaż słowno – muzyczny przybliżający nam postać świętego wykonali uczniowie kl. V szkoły podstawowej: Gabriela Więcek, Kamila Trzeciak, Dariusz Gierut, Damian Samorowski, Marcin Godfryd, Krystian Bąk, Grzegorz Bania, Paulina Mitrut, Patrycja Fałat, Ewelina Wątroba. Recytatorzy podczas swojego wystąpienia cytowali m. in. słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który wiele razy w swoich przemówieniach przywoływał postać św. Jana Kantego jako wzór do naśladowania. W czasie jednej z pielgrzymek do Polski Jan Paweł II powiedział: „Tu od pokoleń przy relikwiach św. Jana z Kęt skupia się życie uniwersyteckie, gdzie wiedza i mądrość szuka przymierza ze świętością”. Papież mówił też: „Świeci są w dziejach po to, ażeby stanowić trwały punkt odniesienia na tle przemijania człowieka i świata”. Wreszcie Jan Paweł II wołał: „Nie lękajcie się być świętymi!”

Występy recytatorów przeplatały śpiewy pieśni w wykonaniu solistów: Natalii Dybaś i Krystiana Bąka „Nie lękajcie się”, „Taki mały, taki duży” i inne. Część artystyczna została przygotowana przez p. Agatę Rolek, p. Grzegorza Łąckiego, p. Annę Sobańską oraz piszącą ten artykuł. Dzieci i młodzież w zaprezentowanym programie artystycznym, oddały cześć św. Janowi z Kęt. Życie jego to także przepiękny przykład doskonałego mistrza - nauczyciela i człowieka. Urzeka nas jego pokora, dobroć, oraz dziecięca prostota połączona z bezgranicznym oddaniem się służbie Bogu i ludziom.

Uwieńczeniem uroczystości była Msza św. sprawowana przez Ks. Proboszcza Czesława Szewczyka, w której polecano świętemu patronowi: uczniów, nauczycieli oraz zmarłych pedagogów. W kazaniu ks. Proboszcz podkreślił, że przez całe życie święty wyróżniał się wyrozumiałością, roztropnością i dobrocią. Był człowiekiem nauki, gorliwym kapłanem, zwłaszcza wspaniałym nauczycielem. Cechy charakteru św. Jana Kantego są z pewnością ponadczasowe i zawsze aktualne dla młodzieży i nauczycieli nie tylko Zespołu Szkół w Osobnicy.

Po Mszy św. wszyscy zebrani, prowadzeni przez poczet sztandarowy wrócili do szkoły. Dziękujemy za udział w uroczystości i życzymy wszystkim aby „czerpali z życia Jana Kantego wzory do naszego postępowania i mimo wielu trudności w naszym codziennym życiu starali się być dobrymi ludźmi i chrześcijanami".

Elżbieta KrygowskaCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności