NA DESKACH SZKOLNEJ SCENY W 250. URODZINY POLSKIEGO TEATRU NARODOWEGO

Dodano: 03.07.2015
A A A
2 czerwca, w auli szkolnej wystawiliśmy przedstawienie Krasnoludki, krasnoludki - powstałe na motywach musicalu o tym samym tytule, włączając się tym samym w obchody 250. urodzin teatru w Polsce.


 
(…) teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.
I już zawsze w misce księżyc widzieć..
.
             J. Kulmowa
 

W grudniu 2014 roku Sejm RP  postanowił, że jednym z patronów roku 2015 będzie polski teatr, który obchodzi w tym  roku 250. urodziny. Sejm, ustanawiając rok 2015 - Rokiem Polskiego Teatru, pragnął tym samym oddać hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego.

Pierwszy publiczny teatr wystawiający sztuki w języku polskim – Teatr Narodowy - został założony z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765 r. w Warszawie.

Dziś bezpośrednimi spadkobiercami tego teatru  są Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wielki – Opera Narodowa. Ów teatr,  mający status pierwszej sceny dramatycznej w Polsce, który w zamyśle ma gromadzić ścisłą elitę aktorów i reżyserów teatralnych, znajduje się obecnie w gmachu Teatru Wielkiego na placu Teatralnym. Spadkobiercami tej tradycji są także Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz rozproszona po całym kraju sieć ponad stu teatrów.

Nasz szkolny teatr  jest dużo młodszy, mniejszy, to… po prostu  teatrzyk, ale przyświecają mu  także szczytne cele.  Niewątpliwie poprzez uczestnictwo w grupie teatralnej dzieci i młodzież  stają się bogatsze duchowo, wrażliwsze, zaczynają uczestniczyć w kulturze, a co więcej sami stają się jej twórcami. W uczniach tkwi ogromny potencjał twórczy, chęć ekspresji i tworzenia. Niewykorzystanie ich byłoby po prostu błędem pedagogicznym. Tym bardziej, że kółko teatralne jest nie tylko interesującą formą, ale jednocześnie atrakcyjnym środkiem wspomagającymi edukację szkolną. Niezwykle ważne jest, aby w dobie braku szacunku dla słowa mówionego na każdym kroku uświadamiać, że odpowiedni poziom kultury słowa ma duże znaczenie dla każdego człowieka  w jego codziennym, zawodowym, społecznym i towarzyskim obcowaniu z innymi ludźmi.


Ponadto  prowadzenie twórczej działalności z dziećmi, zwrócenie ich młodych umysłów ku sztuce stanowi pewnego rodzaju antidotum  na wszechogarniający, nowy typ kultury, który nie uznaje często  trwałych wartości i poszukuje tego, co daje szybką i krótkotrwałą  przyjemność zmysłom. Człowiek przestaje być refleksyjny. Mass media autorytatywnie rozstrzygają, co jest dobre, a co złe. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nieograniczona swoboda, obojętność na drugiego człowieka, na wartości.


Zatem  2 czerwca,  w auli szkolnej wypełnionej publicznością, którą stanowili uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie, wystawiliśmy na deskach szkolnej sceny przedstawienie Krasnoludki, krasnoludki - powstałe na motywach musicalu  o tym samym tytule, włączając się tym samym w obchody 250.  urodzin teatru w Polsce, Rzecz dzieje się w teatrze, który preferuje wielką sztukę, tylko dla dorosłych, zapominając o potrzebach dzieci, które po wielokroć prosiły, żeby aktorzy zagrali coś dla nich. Na pomoc milusińskim przybywają więc…  krasnoludki, dzięki którym w teatrze odbywa się bal baśni…., zaczarowany bal!Nie sposób wymienić w tym miejscu nazwisk wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w tym przedstawieniu. Dlaczego? Z prostej przyczyny – w widowisku wystąpiło aż  37 młodych artystów!  Najprościej mówiąc,  była to  cała,  „bombowa”,  kreatywna i pozytywnie nakręcona klasa V, która ma już na swoim koncie zeszłorocznego „Kopciuszka”,  nagradzanego  owacjami na stojąco!  Piątoklasiści zagrali scenki z ulubionych przez dzieci baśni: Królewny Śnieżki, Czerwonego Kapturka i Śpiącej królewny. Był także smok! No i oczywiście dyrektor teatru -  kreowany wyśmienicie przez Krystiana Bąka, utalentowanego muzycznie gimnazjalistę. Do tego licznego już grona dołączyło pięć  uroczych   dziewczynek z kl. I b, by wcielić się w postacie tytułowych krasnoludków! Dodatkowo,  niemal połowa uczniów z kl. II  po mistrzowsku zagrała  „Calineczkę”,  po której wiódł  ich  niesamowity głos, w drobnym ciele, czyli Marta Ulaszek! Nie można zapomnieć także o innych śpiewających artystach, to znaczy o Arturze Ulaszku ( świetny wokal)   i początkującej, aczkolwiek zdolnej  drugoklasistce, Nikoli Bigos! W przedstawienie wprowadziła nas piękna recytacja dwójki czwartoklasistów, którzy w sugestywny sposób przekonywali widzów, iż warto wierzyć w baśnie… .Całość była efektem pracy grupy ludzi - nauczycieli, którzy potrafią i chcą. Scenariusz i reżyseria były domeną p. B. Majsterkiewicz i p. E. Bary, a o oprawą muzyczną, bez której nie mogło się obyć widowisko, zadbał p. G. Łącki. Nasza pani plastyk, B. Rzońca, przygotowała baśniową scenografię z królewskim  zamkiem  górującym  dumnie nad sceną, natomiast p. J. Giądła- Lisowska i p. J. Lenar,  po raz któryś z kolei, ujawniły swe zdolności plastyczne, przygotowując niektóre kostiumy i charakteryzację. Za teatralną kurtyną czuwała, co prawda niewidoczna, ale niezastąpiona,  p. K. Kalisz oraz dwie uczennice z kl. VI.  Lista współtwórców przedstawienia byłaby niepełna, gdyby brakło na niej naszych rodziców. Okazali się niezawodni! Szyli, przyszywali, przebierali, dekorowali, wykonywali rekwizyty, przywozili swe pociechy na próby, by ostatecznie nagrodzić gorącymi oklaskami i słodyczami  tych, którzy (parafrazując J. W. Goethgo) już od najmłodszych lat uczestniczą w kreowaniu  piękna, które tworzą nieliczni, a potrzebuje wielu.

Osobiście pragnę dodać, że podziwiam naszych podopiecznych za odpowiedzialność i obowiązkowość, zdając sobie  doskonale z sprawę z tego, jak ogromną tremę i strach musiał pokonać niejeden z nich, aby stanąć przed publicznością. Doceniam ich za to, co robią i jestem szczęśliwa, że uczniowie ZS w Osobnicy włączyli się w obchody jubileuszu 250 - lecia istnienia Teatru Narodowego w Polsce.
 


Beata Majsterkiewicz

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności