Czekają na ten jeden dzień

Dodano: 29.01.2010
A A A
Ponad 150. mieszkańców Trzcinicy uczestniczyło w Dniu Seniora.
Ponad 150. mieszkańców Trzcinicy uczestniczyło w Dniu Seniora. Uroczystość zorganizowana przez władze samorządowe z myślą o starszych osobach mieszkających we wsi, rozpoczęła się mszą świętą w tutejszym kościele. Tuż po niej seniorzy spotkali się w Domu Ludowym, gdzie młodzież z Zespołu Szkół w Trzcinicy przygotowała program artystyczny.


Dzień Seniora został zapoczątkowany kilkanaście lat temu i stał się imprezą cykliczną. – Wtedy Trzcinica była jedną z niewielu miejscowości w gminie, gdzie obchodziło się Dzień Seniora. Teraz podobne spotkania organizowane są w każdej miejscowości – mówi Jerzy Żurowski, sołtys wsi Trzcinica. W przedsięwzięcie angażują się aktywnie: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka, Klub Sportowy i uczniowie.
- Jestem wdzięczny mieszkańcom Trzcinicy, a przede wszystkim młodym ludziom, przedstawicielom Rady Sołeckiej, OSP, Klubu Sportowego, KGW, bo wszystkie te organizacje skupiają się w tym czasie po to, aby zorganizować takie przyjęcie dla ludzi starszych, którzy swój czas poświęcali i swoją pracą dawali przykład życia wspólnotowego. Spotykając się w tym dniu oddajemy szacunek dla ludzi starszych, w wieku odpoczynku zawodowego. Dużą atrakcją spotkania jest nasza kapela Trzcinicoki. To cieszy, kiedy widzimy jaką radość swoją grą sprawia ludziom występ Trzcinicoków – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.W części artystycznej młodzież śpiewała kolędy i piosenki z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka oraz recytowała okolicznościowe wiersze. Po raz pierwszy w takim spotkaniu uczestniczyła pani Agata Podolska, która po 30 latach spędzonych w USA wróciła do Polski– Jak mieszkałam w Stanach, to dostawałam zawsze zaproszenia na Dzień Seniora. Marzyłam o tym, żeby tu być. I marzenie się spełniło. Poza tym chciałam tu wrócić, bo to moje rodzinne strony i bardzo je kocham, a za Trzcinicokami szaleję, bo uwielbiam taką muzykę – mówiła wzruszona pani Agata.O potrzebie takich spotkań przekonany jest także Tadeusz Gorgosz, radny Rady Powiatu Jasielskiego, który uczestniczy w tych spotkaniach co roku. - Cieszy nas bardzo, że jest coraz więcej tych seniorów i chętnie przychodzą, spotykają się. Niektórzy z nich czekają cały rok na ten dzień. I dlatego dla tych ludzi warto robić takie imprezy. To nie tylko powód do spotkania, ale także docenienie i urozmaicenie ich życia – podkreśla Gorgosz.

Dzień Seniora to nie jedyna okazja do wspólnego świętowania. Od lat, w lipcu odbywa się Festiwal Folkloru Karpat, a w sierpniu odpust parafialny. W organizację każdej imprezy aktywnie włączają się mieszkańcy wsi.

Katarzyna Pacwa-Wilk

Artykuł z portalu Jaslo4u.pl


Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności