Święto Matki Boskiej Zielnej w Żółkowie

Dodano: 10.09.2012
A A A
Przygotowanie wieńca i obchody Święta Matki Boskiej Zielnej w Żółkowie
15 sierpnia Kościół Katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywane również świętem 'Matki Boskiej Zielnej'. Święto to obchodzone jest od 5 wieku i należy do najważniejszych świąt maryjnych. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kłosy zbóż, kwiaty, zioła oraz owoce i warzywa, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. Rolnicy zanoszą do kościołów wykonane przez siebie wieńce dożynkowe. Taki zwyczaj miał również miejsce w Żółkowie.Na kilka dni przed 15.08 rozpoczęło się konstruowanie i  wicie wieńca (a kilka miesięcy naprzód trwały poszukiwania pomysłu na kształt i materiały z jakiego zostanie wykonany). Pomysłodawczynią i główną wykonawczynią była p. A. Piwowar. Należy dodać, że twórcą pięknego gipsowego baranka jest p.J.Tutaj. Do wykończenia wieńca przyczyniły się również panie z KGW, a także młodzież uczęszczająca do świetlicy, która z ciekawością włączyła się w tą piękną tradycję wicia wieńca. Należy również nadmienić o zaangażowaniu strażaków z OSP - Żółków, którzy zanieśli wieniec przed ołtarz.    
          

Po uroczystej mszy zaproszeni goście wraz z ks. proboszczem J.Gibałą uczestniczyli w przyjęciu dożynkowym,które odbyło się w Budynku Rekreacyjno - Sportowym Żółkowie. Na stołach gościły tradycyjne potrawy - pierogi z kapustą, placki proziaki, smalec ze skwarkami i cebulą, kołacze z serem oraz jabłeczniki. Potrawy te przygotowały panie z KGW, a o dożynkowy wystrój sali zadbała opiekunka świetlicy wraz ze swymi podopiecznymi. Na zakończenie nie zabrakło tańców przy folklorystycznej muzyce.


Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dożynek - KGW, Radzie Sołeckiej i p. Sołtysowi, Zarządowi Osiedla Jasło - Żółków z jej przewodniczącym, OSP Żółków  oraz dzieciom i młodzieży ze świetlicy wiejskiej - serdeczne podziękowanie.

J. PawluśCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności