NA KAWIE U PANA SIENKIEWICZA

Dodano: 17.09.2014
A A A
Narodowe Czytanie ,,Trylogii’’ H. Sienkiewicza w świetlicy w Żółkowie miało charakter bardzo kameralny i swobodny.

Narodowe Czytanie ,,Trylogii’’ H. Sienkiewicza w  świetlicy w Żółkowie miało charakter bardzo kameralny i swobodny.


Na wstępie odczytany został apel  pana  Prezydenta zachęcający nas - Polaków do tej pięknej akcji  czytania. Została też przybliżona geneza powstania  tych wspaniałych dzieł.


Zaproszeni słuchacze i uczestnicy czytania w kawiarnianej atmosferze - bo przy kawie i ciastku przenieśli się w czasy Basi i Michała Wołodyjowskich oraz Heleny i Jana Skrzetuskich. Czyli  do lektury ,,Pana Wołodyjowskiego’’ a także  ,,Ogniem i mieczem’’. Lektorkami oprócz instruktora świetlicy były uczennice: Anita, Weronika i Paulina, które same wybrały fragmenty powieści. I tak przeżywaliśmy  z Basią chwile grozy, kiedy to uprowadził ją dziki Azja. Łza wzruszenia kręciła się w oku gdy zrozpaczony pan Wołodyjowski oddawał ukochaną Krzysię swojemu przyjacielowi Ketlingowi, a także gdy ginął bohaterski  pan Podbipięta  ,,usieczon’’ tatarskimi strzałami. 

Następnie  goście zabawili się w mały test wiedzy o życiu H. Sienkiewicz oraz z wiedzy o bohaterach i wydarzeniach z ,,Trylogii’’. Należy nadmienić, że teksty powieści czytano w strojach z epoki, a więc mieliśmy Basię odzianą w ówczesny kubraczek i pana Michała w kontuszu i czapie z bażancim piórem. Była też wystawa  wydań   ,,Trylogii’’ z różnych lat /najstarsze wydania były z 1955 i 1964r/, można też było zobaczyć  reprodukcje rycin i obrazów autorstwa J.Kossaka i P. Stachiewicza przedstawiające bohaterów oraz wydarzenia z ,,Trylogii’’ i zapoznać się z ciekawym i bogatym życiorysem  autora tych wspaniałych dzieł. Warto wrócić do lektury tych wspaniałych  książek, choćby nawet po to, by odkryć ponownie jak bogatym i trudnym językiem były pisane.
                                                    
 J.PawluśCookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności